Justyna
Forumowy ekspert
Dołączył: 05 Gru 2005
Posty: 3365
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 18:25, 10 Kwi 2007 Temat postu: Handling - część 2 |
|
|
Nieprofesjonalne tłumaczenie materiału ze strony:
[link widoczny dla zalogowanych]
HANDLING (PRZYGOTOWANIE I POKAZ NA WYSTAWIE)
OWCZARKÓW ŚRODKOWOAZJATYCKICH
Rubrykę prowadzi N.Karasjowa (KPC CAO DZENARD AK-UŁA)
Zdjęcia do artykułu na stronie:
[link widoczny dla zalogowanych]
Handling – część 2
Pokaz psa w ringu
Jeżeli macie psa – samca należy go przed wystawą przyzwyczaić do całej procedury sprawdzania jąder. Postawcie szczeniaka, chwyćcie prawą ręką za obrożę, lewą ręką obejmijcie psa nad grzbietem pod pierś, zwróćcie uwagę i zapobiegajcie wszelkim próbom negatywnych reakcji psa na sędziego (lub na Waszego pomocnika w ćwiczeniu). Zdjęcie numer 1.
Poproście również znajomych o wystąpienie w roli sędziego na przykład w domu, na ulicy, w ogrodzie czy podwórku. Po zakończeniu manualnego sprawdzania od razu pochwalcie szczeniaka, podajcie mu smakołyk.
Po wypracowaniu tego nawyku, postarajcie się, aby szczenię stało spokojnie, nie garbiło się, nie przysiadało i oczywiście nie robiło agresywnych wypadów do oglądającego i obmacującego go człowieka.
Na początku szczeniak może przysiadać, odwracać się na bok. Spokojnie z nim rozmawiajcie, uspokajajcie, wkrótce zrozumie, że nic złego się nie dzieje. Jeżeli wszystko przebiega w spokoju, obowiązkowo chwalcie malucha i dawajcie smakołyki. Jeżeli pies przejawia agresję, niepokój czy się kręci, zmieńcie intonację głosu na bardziej niezadowoloną, przytrzymajcie szczeniaka mocniej i starajcie się osiągnąć prawidłowe wykonanie tego nawyku.
Gdy zrozumie i wykonuje, pochwalcie i puśćcie psa, pobawcie się z nim i potem powtórzcie wszystko od nowa. Tak jak i w poprzednich sytuacjach stopniowo przechodźcie do wykonywania tego nawyku w coraz bardziej zmiennych warunkach otoczenia.
Następnie możecie przejść do nauki ruchu psa w ringu wystawowym. Powinniście poruszać się w ringu w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, trzymając psa z lewej strony, przy sobie, bokiem do sędziego.
Sędzia może poprosić o zademonstrowanie ruchu psa w różnym tempie – od spokojnego kroku, do biegu o różnej prędkości. Znajdźcie równą, niedużą przestrzeń/plac i zacznijcie dopracowywać ruch na ringu. Byłoby wspaniale, jeśli do tego czasu Wasz wychowanek miał by już wyuczoną komendę „równaj”/”noga”/”przy mnie”.
Nie wystarcza tylko nauczenie spokojnego ruchu na smyczy obok Was, powinniście jeszcze do osiągnięcia jego prawidłowego ruchu, nie dawać szczeniakowi możliwości wysuwania się w przód, pozostawania w tyle za Wami i wykonywać różnych innych wyskoków. Postarajcie się, aby szczeniak w trakcie ruchu na ringu poruszał się tuż przy Was, albo tylko trochę z tyłu.
W trakcie ruchu powinniście mądrze podzielić Waszą uwagę pomiędzy swojego wychowanka, sędziego, ale równocześnie w zasięgu wzroku mieć Waszych sąsiadów-rywali na wystawowym ringu. Kontrolować jak utrzymują oni odległości (odstępy) między sobą i Wami, czy z przodu nie ma jakiegoś ostro zatrzymującego się psa, czy psy nie wykazują agresji wobec siebie, żeby na wszelki wypadek być przygotowanym i zdążyć skoordynować ruch i działania swoje i swojego psa.
Postarajcie się osiągnąć ze szczeniakiem spokojny ruch obok Was, lub niewiele z tyłu, w różnych tempie. Ostro reagujcie i kończcie jakiekolwiek zabawy z Wami czy ze smyczą, skoki, wyścigi galopem i tym podobne zachowania. Chwalcie poprawny ruch, a w jego trakcie, nie zatrzymując się możecie psu podać jakiś smakołyk. Przyuczajcie do tego rodzaju ruchu stopniowo zwiększając odległość do przebiegnięcia.
Poruszajcie się po okręgu, żeby pies nauczył się tego rodzaju ruchu.
Wiele psów, które po raz pierwszy trafiły na wystawę, kategorycznie odmawia poruszania się po okręgu, jeśli nie zostały do tego przyzwyczajone wcześniej.
W ruchu starajcie się, aby pies nie wznosił głowy zbyt wysoko i samemu nie należy ciągnąć smyczy zbyt mocno do góry. Macie Azjatę, a nie boksera czy dobermana.
Nie pozwólcie także opuszczać psu głowy do ziemi, wykonujcie wtedy krótkie szarpnięcia smyczą w górę, ale nie za silne. Naturalne ułożenie szyi u owczarka środkowoazjatyckiego jest niewysokie. Starajcie się zachować to naturalne ułożenie zarówno w ruchu jak i w postawie zasadniczej psa na wystawie.
Kiedy uznacie, że ruch waszego wychowanka w zaimprowizowanym ringu wystawowym jest coraz lepszy, starajcie się komplikować zewnętrzne warunki.
Po tym jak już opracowaliście ruch wystawowy, przejdźmy do omówienia wystawowej postawy zasadniczej. Ustawcie szczenię na komendę na przykład „pokaz” i postarajcie się go ustawić od razu tak, jak powinien prezentować się owczarek środkowoazjatycki w postawie zasadniczej wystawowej. Przednie łapy mniej więcej 90 stopni w stosunku do podłoża, stojące równolegle obok siebie. Szyja nie opuszczona i nie wyciągnięta w górę, gdzieś pod katem mniej więcej 40 stopni.
Tylne kończyny trochę odstawione do tyłu, lewa trochę bardziej niż prawa.
Utrzymajcie psa w takiej pozie i z lekka przytrzymajcie go pod brzuch, rozmawiając z nim jednocześnie, chwaląc czy częstując kawałkiem czegoś smacznego.
Ponownie, zaczynajcie od paru sekund i stopniowo poprzechodźcie do dłuższego wytrzymania psa w tej pozycji.
Dla bardziej szczegółowego zrozumienia lub zobaczenia możliwych błędów spójrzcie na zdjęcie numer 2 i zdjęcie numer 3
Natalia Karasjowa – Hodowca owczarków środkowoazjatyckich
Zdjęcia zrobił K.O. Timofiejew
|
|