Forum Owczarek środkowoazjatycki - Central Asian Ovtcharka Strona Główna Owczarek środkowoazjatycki - Central Asian Ovtcharka
CAO Grupa i inne rasy
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

ROZDZIELENIE RAS....

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Owczarek środkowoazjatycki - Central Asian Ovtcharka Strona Główna -> Czytelnia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Justyna
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 05 Gru 2005
Posty: 3365
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 21:44, 10 Kwi 2007    Temat postu: ROZDZIELENIE RAS....

ODPOWIEDŹ NA PYTANIE O ROZDZIELENIE ABORYGENNYCH RAS AZJI ŚRODKOWEJ

T.M.Iwanowa; gazeta „ZOO Petersburg”.

FRAGMENTY

Aleksander Łabuński, autor książki „Psy Azji Środkowej” zapoznał nas ze swoimi obserwacjami z podróży po tym rejonie, z różnorodnością psów, które udało mu się zaobserwować podczas swoich stałych wypraw do tego rejonu na przestrzeni 18 lat.
Można tylko jeszcze raz i jeszcze raz dziękować temu człowiekowi pełnemu pasji za opowieści o tym co zobaczył.
Przecież trudno jest po prostu tam pojechać, a już dotrzeć do miejsc przebywania otartych psów, do miejsc trudnodostępnych, dla przeciętnego człowieka jest to po prostu prawie niemożliwe.

Opierając się na tym co zobaczył, Aleksander Łabuński uważa, że w Azji Środkowej istnieją różniące się rasy psów aborygennych, które mają różnych przodków, wykorzystywane są przez człowieka w różny sposób i proponuje je rozdzielić na trzy podstawowe grupy:
1) owczarek środkowoazjatycki
2) środkowoazjatycki dog
3) środkowoazjatycki mastif

biorąc jako podstawę podziału różnice w zachowaniu, konstrukcji i budowy.
….
Na wszechzwiązkowej konferencji w roku1990 w Aszchabadzie prelegent Gieldy Kiarizow mówił o różnych typach w rasie, różnicach budowie, umięśnieniu/masie, charakterze zachowań i ruchu.
Odróżniał typ kopiek, co w tłumaczeniu oznacza pies –samiec, a przez to rozumie się pojęcie siły, twardości charakteru. Kopiek-si, co oznacza podobny do kopiek, ale wyróżniający się mniejszą siłą mięśni/masą i gajan-si o lżejszej konstrukcji.
Oraz typ kajan, w którym jest prawdopodobna domieszka krwi chartów, psy mają „ostrą kufę”, mocno wyrażone stawy skokowe, które powinny być wykluczone z hodowli.
……….
W hodowli należy łączyć psy, które są sobie bliskie według typu. Ale jest to zasada generalnie działająca w zootechnice.
Z konsekwencją należy zachować te naturalne typy, nie starać się tworzyć czegoś uśrednionego.
…..
Wracając do pytania o istnienie w Azji Środkowej różnych ras psów i do możliwości ich wydzielenia.
Do ostatecznej odpowiedzi na to pytanie potrzebna jest kolosalna praca badawcza. W przypadku zakończenia prac sukcesem, otrzymania jasnego potwierdzenia istnienia różnych ras, a nie różnych typów, trzeba będzie koniecznie przekonać o niezbędności prowadzenia ich, hodowli - oddzielnie, szczególnie przekonać właśnie w ich ojczyźnie.

Czy do takiego przestawienia hodowli jest gotowa rdzenna ludność tego regionu?
W przeciągu wielu stuleci rody czabanów prowadziły psy, hodowlę zgodnie z tradycjami, według linii i osiągali zadziwiające rezultaty.
Należałoby zachować właśnie te tradycje i wprowadzić znakowanie i rejestrację używanych w hodowli psów.
…..
Powszechnie odróżnia się u psów dwa typy głowy: „końskie” i „niedźwiedzie”
„Niedźwiedzie” mają szeroką mózgoczaszkę i stosunkowo węższą, ale praktycznie nie zwężającą się w stronę tufli nosa kufę, krótszą niż mózgoczaszka. Spotyka się tu różne formy zgryzu, a u psów z takimi głowami, jak piszą liczni autorzy publikacji, tułów ma formę „cylindryczną”.
U psów z „końskimi” głowami, w porównaniu z poprzednimi, mózgoczaszka jest węższa, zależność proporcji pomiędzy mózgoczaszką a kufą jest zbliżona do 1:1, praktycznie nie spotyka się przodozgryzu. Psy mają inną konstrukcję tułowia, z głęboka klatką piersiową, ale mniejszym wygięciem żeber, z innym charakterem ruchu.

Jeśli dziś te typy niosą w sobie informację o wyjściowych, dawnych rasach to niewątpliwie należy starać się ich nie łączyć.
Ale mówić dziś realnie o podziale u konkretnych egzemplarzy? Wydaje się to być bardzo trudne. Dopóki nie wiadomo, jakiego typu byli ich przodkowie, przy doborze par hodowlanych mogą się czaić niebezpieczeństwa i trudności.
….
Zachowanie istniejących rdzennych typów, wielowiekowej tradycji w ich hodowli – to niezwykle ważne zadanie, z mojego punktu widzenia, jakiego podjąć się powinni wielbiciele tej rasy.
Niedopuszczalna jest utrata charakteru rasy, potęgi, z powodu nieprawidłowego doboru par hodowlanych i nieprawidłowej hodowli.

Przygotowane przez T.M.Iwanową Gazeta ‘ZOO Petersburg”
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Owczarek środkowoazjatycki - Central Asian Ovtcharka Strona Główna -> Czytelnia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin