Forum Owczarek środkowoazjatycki - Central Asian Ovtcharka Strona Główna Owczarek środkowoazjatycki - Central Asian Ovtcharka
CAO Grupa i inne rasy
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przygotowanie Azjaty do wystawy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Owczarek środkowoazjatycki - Central Asian Ovtcharka Strona Główna -> Wystawy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Justyna
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 05 Gru 2005
Posty: 3365
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 18:48, 29 Mar 2006    Temat postu: Przygotowanie Azjaty do wystawy

Moi drodzy Forumowicze Very Happy
Tak sobie pomyślałam, że mamy na forum dużo szczeniaków i młodych Azjatów po wielu bardzo pięknych i czasami także utytułowanych rodzicach.
A wciąż rodzą się nowe maluchy!

Może ktoś z młodych stażem właścicieli będzie chciał pokazać swojego wychowanka także na wystawach?

Znalazłam coś na temat wystawiania Azjatów, mam nadzieję, że Wam się przyda.

Życzę Wam wszystkim dużo sukcesów wystawowych i czerpania radości z sukcesów Waszych maluchów! Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Justyna
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 05 Gru 2005
Posty: 3365
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 18:50, 29 Mar 2006    Temat postu:

ZDJĘCIA DO ARTYKUŁU NA STRONIE:

[link widoczny dla zalogowanych]



HANDLING (PRZYGOTOWANIE I POKAZ NA WYSTAWIE)
OWCZARKÓW ŚRODKOWOAZJATYCKICH


Rubrykę prowadzi N.Karasjowa (KPC CAO DZENARD AK-UŁA)

Pokaz zębów

Rady umieszczone w tym artykule zostały przygotowane przez profesjonalnych handlerów i hodowców owczarków środkowoazjatyckich. Natomiast z tych rad z powodzeniem może skorzystać właściciel psa każdej innej rasy. Ten etap przygotowania psa do wystawy jest taki sam dla wszystkich właścicieli i ich wychowanków.
Życzymy Wam samych sukcesów!


Najlepiej by było, jeśli każde zajęcia przygotowujące do wystawy będziecie zaczynać jakąś jedną frazą/ słowem, na przykład „ring”, „pracuj” albo „wystawa” albo każdy inny, za którym pójdzie pewien zestaw wypracowanych nawyków.
Pokaz zębów na przykład można oznaczać komendą „zęby” albo „pokaż zęby”. Ruch w ringu wystawowym na przykład „poszli”, „biegiem”. Zmianę tempa „wolniej” i „szybciej”, a wystawową postawę zasadniczą oznaczyć na przykład komendą „pokaz” czy „przegląd” i tak dalej.

Od jak najmłodszego wieku przyuczajcie i przyzwyczajajcie szczeniaka do pokazywania zębów. Na wystawie będziecie musieli pokazać zgryz (sposób zwierania się szczęk) i kompletność uzębienia (obecność wszystkich zębów u psa).
Zwraca się także uwagę na biel i jednolitość szkliwa nazębnego, równość linii siekaczy.
Należy zawczasu przyuczyć szczenię do tej procedury, a i samemu umieć to zrobić szybko i poprawnie.
Najlepiej zacząć uczyć się tego w częściach, nie całość od razu. Zacznijcie od tego, że przyzwyczaicie szczenię do faktu, iż bierzecie je za mordę, jakby obejmując ją pierścieniem dłoni.

Połóżcie mordę szczenięcia na jedną dłoń, na przykład prawej ręki (komu jak wygodnie), a drugą ręką proszę objąć pyszczek szczenięcia. Mordka pozostaje w pierścieniu dłoni. Nie zatykajcie szczenięciu nosa, ono nim oddycha.
Zdjęcie numer 1 i numer 2.
Zaczynajcie dosłownie od kilku sekund – objąć dłonią, pochwalić, podać smakołyk. Niektóre szczenięta protestują przeciwko takiej sytuacji. Nie spiesząc się, cichutko, przyuczajcie szczenię do takiego zachowania. Nawet jeśli na parę sekund przestanie ono się sprzeciwiać, natychmiast je pochwalcie i podajcie smakołyk.

To, co najważniejsze – na czas pochwalić szczeniaka, właśnie wtedy, kiedy zachowuje się i przyjmuje naukę spokojnie, a nie sekundę później, kiedy już zaczęło się wyrywać.
Kiedy szczenię zacznie się sprzeciwiać, należy niezadowolonym głosem dać mu do zrozumienia, że nie akceptujecie takiego zachowania. Jak tylko przestanie się wyrywać od razu go radośnie pochwalcie. Kiedy zaczniecie zauważać, że się Wam udaje, przedłużajcie powoli czas pozostawania psa w tej sytuacji. Obowiązkowo chwalcie malucha, jeżeli nie dokonuje prób oswobodzenia się.

Kiedy ten etap jest już przyswojony, można przechodzić do następnego etapu, pokazu zgryzu.
Proszę objąć pyszczek szczenięcia, potem kciukiem i palcami wskazującymi odprowadzić wargi – górną do góry, a dolną proszę odciągnąć w dół. Szczęki powinny być zwarte.
Zdjęcie numer 3.

Dopracujcie to zachowanie, nawyk pokazu zgryzu podobnie jak w poprzednim etapie – dosłownie w sekundach, dodając po trochu czas pozostawania psa w tej pozycji. Obowiązkowo chwalcie i podawajcie smakołyk za każdy spokojny i poprawnie wykonany pokaz.

Teraz będziecie musieli pokazać kompletność uzębienia. Należy także objąć pyszczek szczenięcia, odprowadzić wargi najpierw po jednej stronie mordy, potem z drugiej.
Zdjęcie 4 i zdjęcie 5.

Każdy z tych etapów potraktujcie osobno. Dopiero na końcu, oswoiwszy się z pokazem zębów wykonajcie całość, wszystko razem.

Czasami się zdarza, że przy pokazie kompletności zębów trzeba pokazać ząb przedtrzonowy (mały ząb od razu za kłem), a przeszkadza język psa. Palcem wskazującym należy go odsunąć i dać możliwość sędziemu przekonania się o pełnym asortymencie psiego uzębienia.

Żeby pokazać zęby trzonowe czasami sędzia prosi o maksymalne odciągnięcie kątów warg, a czasami prosi o otworzenie paszczy jak można najszerzej. Nauczcie szczenię i tego o tego.
Odciąganie kątów warg odbywa się podobnie jak przy pokazie kompletności uzębienia tylko dalej.
Żeby rozewrzeć paszczę psa trzeba uchwycić złożone szczęki i ostrożnie je rozewrzeć jak na zdjęciu numer 6.

Możliwe, ze szczenię będzie protestować i przy takich zachowaniach. Nie śpieszcie się, przyuczajcie go do tego stopniowo.
Kiedy przyswoi te zachowania w całości powtarzajcie je nie tylko w domu, albo w ogrodzie, także w absolutnie każdych warunkach: na ulicy, będąc u kogoś w gościnie, przy spotkaniu ze znajomymi.

Wielu sędziów i ekspertów niestety lubi pchać się w paszczę psa i sprawdzać obecność zębów własnoręcznie. Niestety, ponieważ nie tylko jest to wbrew weterynaryjnym normom bezpieczeństwa (sędzia będzie się pchał w paszcze psom nie tylko nie mając jednorazowych rękawiczek, ale i nie dezynfekując rąk po sprawdzeniu każdego psa), ale często sędziowie nie zważają na użytkowy charakter i przeznaczenie tego psa.
Jak już powiedziano powyżej, nawet wspaniale ułożony, posłuszny użytkowy pies przejawia oznaki agresji, kiedy zupełnie nieznany człowiek próbuje pchać się jego w paszczę. Taka pouchwałość po prostu przeczy idei rasy.
Żeby uniknąć problemów w zachowaniu się psa w czasie takich manipulacji sędziego lepiej zawczasu nauczyć szczenię tego, że nieznany człowiek może dotykać jego mordy, dotykać zębów.
Poproście kogokolwiek z Waszych znajomych, który jest nieznany szczenięciu, aby wystąpił w roli sędziego eksperta, żeby na wystawie takie zachowanie ze strony nieznanego człowieka nie było dla szczenięcia niespodzianką.
Powtarzajcie tę czynność jak można najczęściej, na każdym spacerze, w pustych miejscach jak i tam gdzie jest dużo ludzi i psów.
Jak tylko odbędziecie kilka wystaw i przekonacie się, ze Wasz wychowanek wspaniale i bez sprzeciwów demonstruje zęby, możecie nie powtarzać tych ćwiczeń tak często.

Zdjęcia zrobił Timofiejew K.O.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Justyna
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 05 Gru 2005
Posty: 3365
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 7:35, 03 Kwi 2006    Temat postu:

Tekst artykułu po polsku - ze zdjęciami:

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Justyna
Forumowy ekspert
Forumowy ekspert



Dołączył: 05 Gru 2005
Posty: 3365
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 10:21, 20 Kwi 2006    Temat postu:

Drodzy Forumowicze, zbliżają się wystawy, może komuś z Was wskazówki zamieszczone poniżej się przydadzą Smile
Będę mocno trzymać kciuki za sukcesy Waszych podopiecznych!
Powodzenia!!!
Nie zapomnijcie tylko zamieścić jakieś informacje i zdjęcia Smile



HANDLING (PRZYGOTOWANIE I POKAZ NA WYSTAWIE)
OWCZARKÓW ŚRODKOWOAZJATYCKICH

Rubrykę prowadzi N.Karasjowa (KPC CAO DZENARD AK-UŁA)

Zdjęcia do artykułu na stronie:
[link widoczny dla zalogowanych]

Handling – część 2
Pokaz psa w ringu


Jeżeli macie psa – samca należy go przed wystawą przyzwyczaić do całej procedury sprawdzania jąder. Postawcie szczeniaka, chwyćcie prawą ręką za obrożę, lewą ręką obejmijcie psa nad grzbietem pod pierś, zwróćcie uwagę i zapobiegajcie wszelkim próbom negatywnych reakcji psa na sędziego (lub na Waszego pomocnika w ćwiczeniu). Zdjęcie numer 1.
Poproście również znajomych o wystąpienie w roli sędziego na przykład w domu, na ulicy, w ogrodzie czy podwórku. Po zakończeniu manualnego sprawdzania od razu pochwalcie szczeniaka, podajcie mu smakołyk.
Po wypracowaniu tego nawyku, postarajcie się, aby szczenię stało spokojnie, nie garbiło się, nie przysiadało i oczywiście nie robiło agresywnych wypadów do oglądającego i obmacującego go człowieka.
Na początku szczeniak może przysiadać, odwracać się na bok. Spokojnie z nim rozmawiajcie, uspokajajcie, wkrótce zrozumie, że nic złego się nie dzieje.
Jeżeli wszystko przebiega w spokoju, obowiązkowo chwalcie malucha i dawajcie smakołyki. Jeżeli pies przejawia agresję, niepokój czy się kręci, zmieńcie intonację głosu na bardziej niezadowoloną, przytrzymajcie szczeniaka mocniej i starajcie się osiągnąć prawidłowe wykonanie tego nawyku.
Gdy zrozumie i wykonuje, pochwalcie i puśćcie psa, pobawcie się z nim i potem powtórzcie wszystko od nowa. Tak jak i w poprzednich sytuacjach stopniowo przechodźcie do wykonywania tego nawyku w coraz bardziej zmiennych warunkach otoczenia.
Następnie możecie przejść do nauki ruchu psa w ringu wystawowym.
Powinniście poruszać się w ringu w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, trzymając psa z lewej strony, przy sobie, bokiem do sędziego.
Sędzia może poprosić o zademonstrowanie ruchu psa w różnym tempie – od spokojnego kroku, do biegu o różnej prędkości. Znajdźcie równą, niedużą przestrzeń/plac i zacznijcie dopracowywać ruch na ringu. Byłoby wspaniale, jeśli do tego czasu Wasz wychowanek miał by już wyuczoną komendę „równaj”/”noga”/”przy mnie”.
Nie wystarcza tylko nauczenie spokojnego ruchu na smyczy obok Was, powinniście jeszcze do osiągnięcia jego prawidłowego ruchu, nie dawać szczeniakowi możliwości wysuwania się w przód, pozostawania w tyle za Wami i wykonywać różnych innych wyskoków. Postarajcie się, aby szczeniak w trakcie ruchu na ringu poruszał się tuż przy Was, albo tylko trochę z tyłu.
W trakcie ruchu powinniście mądrze podzielić Waszą uwagę pomiędzy swojego wychowanka, sędziego, ale równocześnie w zasięgu wzroku mieć Waszych sąsiadów-rywali na wystawowym ringu.
Kontrolować jak utrzymują oni odległości (odstępy) między sobą i Wami, czy z przodu nie ma jakiegoś ostro zatrzymującego się psa, czy psy nie wykazują agresji wobec siebie, żeby na wszelki wypadek być przygotowanym i zdążyć skoordynować ruch i działania swoje i swojego psa.
Postarajcie się osiągnąć ze szczeniakiem spokojny ruch obok Was, lub niewiele z tyłu, w różnych tempie. Ostro reagujcie i kończcie jakiekolwiek zabawy z Wami czy ze smyczą, skoki, wyścigi galopem i tym podobne zachowania. Chwalcie poprawny ruch, a w jego trakcie, nie zatrzymując się możecie psu podać jakiś smakołyk. Przyuczajcie do tego rodzaju ruchu stopniowo zwiększając odległość do przebiegnięcia.
Poruszajcie się po okręgu, żeby pies nauczył się tego rodzaju ruchu.
Wiele psów, które po raz pierwszy trafiły na wystawę, kategorycznie odmawia poruszania się po okręgu, jeśli nie zostały do tego przyzwyczajone wcześniej.
W ruchu starajcie się, aby pies nie wznosił głowy zbyt wysoko i samemu nie należy ciągnąć smyczy zbyt mocno do góry.
Macie Azjatę, a nie boksera czy dobermana.
Nie pozwólcie także opuszczać psu głowy do ziemi, wykonujcie wtedy krótkie szarpnięcia smyczą w górę, ale nie za silne. Naturalne ułożenie szyi u owczarka środkowoazjatyckiego jest niewysokie. Starajcie się zachować to naturalne ułożenie zarówno w ruchu jak i w postawie zasadniczej psa na wystawie.
Kiedy uznacie, że ruch waszego wychowanka w zaimprowizowanym ringu wystawowym jest coraz lepszy, starajcie się komplikować zewnętrzne warunki.
Po tym jak już opracowaliście ruch wystawowy, przejdźmy do omówienia wystawowej postawy zasadniczej.
Ustawcie szczenię na komendę na przykład „pokaz” i postarajcie się go ustawić od razu tak, jak powinien prezentować się owczarek środkowoazjatycki w postawie zasadniczej wystawowej.
Przednie łapy mniej więcej 90 stopni w stosunku do podłoża, stojące równolegle obok siebie. Szyja nie opuszczona i nie wyciągnięta w górę, gdzieś pod katem mniej więcej 40 stopni.
Tylne kończyny trochę odstawione do tyłu, lewa trochę bardziej niż prawa.
Utrzymajcie psa w takiej pozie i z lekka przytrzymajcie go pod brzuch, rozmawiając z nim jednocześnie, chwaląc czy częstując kawałkiem czegoś smacznego.
Ponownie, zaczynajcie od paru sekund i stopniowo poprzechodźcie do dłuższego wytrzymania psa w tej pozycji.
Dla bardziej szczegółowego zrozumienia lub zobaczenia możliwych błędów spójrzcie na zdjęcie numer 2 i zdjęcie numer 3

Natalia Karasjowa – Hodowca owczarków środkowoazjatyckich
Zdjęcia zrobił K.O. Timofiejew
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Owczarek środkowoazjatycki - Central Asian Ovtcharka Strona Główna -> Wystawy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin